Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
pages Bunları Biliyor musunuz?

İlaçlama Hangi Bölgelerde yapılmaktadır.

Bunları Biliyormusunuz?

Değişik Başlıklarda bilgilendirmeler bu sayfada yapılmaktadır.

 • Sivrisinekler konaklarını görme yolu ile bulurlar

  Sivrisinekler konaklarını görme yolu ile bulurlar

  Sivrisinekler konaklarını görme yolu ile bulurlar (hareketi gözlemlerler); ısı yayan bedenlerden yayılan kızılötesi radyasyonu tespit ederler ve kimyasal sinyalleri 25 – 30 metreye kadar algılarlar (sivrisinekler karbondioksit ve laktik aside yönelirler).

 • Bir sivrisinek saniyede 50 cm uçar.

  Bir sivrisinek saniyede 50 cm uçar.

  Bir sivrisinek saniyede 50 cm uçar.İri yapılı insanlar, sivrisinekler için daha çekicidir, çünkü daha büyük hedeftirler ve daha fazla karbondioksit ve laktik asit üretirler (Karbondioksit ve laktik asit sivrisinekler için çekicidir).

 • Sadece dişi sivrisinekler kan emerler.

  Sadece dişi sivrisinekler kan emerler.

  Sivrisineklerin, Himalayalar’da 4267,2 m yükseklikte ve Hindistan’da 609,6 m derindeki madenlerde bile üredikleri gözlenmiştir.Dişi sivrisinekler yumurtalarının gelişimini sağlamak amacı ile kan emerler.

 • Toplamda yaklaşık olarak 2 bin 700 sivrisinek türü mevcuttur.

  Toplamda yaklaşık olarak 2 bin 700 sivrisinek türü mevcuttur.

  Toplamda yaklaşık olarak 2 bin 700 sivrisinek türü mevcuttur.Bazı bilim adamlarına göre, sivrisinekler 400 milyon yıl öncesinden beri yaşamaktadır.

 • Yapılan araştırmalara göre, hareket etmek, sivrisineğin ısırmasını %50 oranında arttırmaktadır.

  Yapılan araştırmalara göre, hareket etmek, sivrisineğin ısırmasını %50 oranında arttırmaktadır.

  Çoğu dişi ergin sivrisinek türü, 4 veya 5 defa kan emebildiği ve yumurta bırakabildiği durumlarda 2-3 hafta yaşayabiliyorken, kış mevsimini geçirebilen bazı sivrisinek türleri garaj, bodrum veya tavan aralarında 6 ay boyunca yaşayabilirler.Sivrisinekler, saksı altlarında biriken sularda bile üreyebilirler.

 • Dişi sivrisinekler yumurtlarını durgun su yüzeylerine bırakırlar.

  Dişi sivrisinekler yumurtlarını durgun su yüzeylerine bırakırlar.Ergin hale geçip uçmaya başlamadan önce suda gelişirler.

  Bir dişi sivrisinek, hayatı boyunca ortalama 3 defa yumurtlama dönemi geçirir ve her seferinde ortalama 450 adet yumurta bırakırsa, yavruların yaşama yüzdesi %70 olarak hesaplandığında 4. jenerasyonda (8-16 hafta) 49,843,353,164 adet sivrisinek oluşur

 
 
 
Bunları Biliyormusunuz | Avcilar Belediyesi Veteriner İşleri