Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
pages ABVİM

İlçemizde halkımızın sağlıklı ve huzurlu bir ortamda hayatlarını, işlerini sürdürmeleri için kamu hizmetinin en üst düzeyde olması bilinci ve anlayışı içerisinde İnsan ve Hayvan haklarına bağımlı kalarak en iyi derecede hizmet sunma gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz

SOKAK KÖPEKLERİNİN MERKEZİMİZDEKİ KISA YOLCULUĞU

 

SOKAK KÖPEKLERİNİN MERKEZİMİZDEKİ KISA YOLCULUĞU

  

Sokak Köpekleri , merkezimize 2 farklı yoldan gelirler . Birincisi hasta oldukları için ikincisi ise kısırlaştırmak içindir. (Aslında sahipleri tarafından terkedilen bir üçüncü yol daha var ki , ona şimdilik değinmek istemiyoruz.)
 
İlk yolla gelenler sorunları az çok bilinerek giriş yaparlar ana kapıdan.. Sıklıkla trafik kazası , tramva, uyuz veya bulaşıcı viral ve bakteriyel hastalıklar başta olmak üzere tüm diğer sağlık sorunları söz konusudur.
 
Hastaların girişleriyle birlikte genel muayaneleri yapılıp konulan teşhise göre bir tedavi protokolü belirlenir, hastalara ayrılmış kafeslerde tedavileri ve merkezimize yaptıkları yolculuk başlamış olur. Tedavisi biten köpeğimiz kısırlaştırılarak post operatif bakım bölümüne geçirilerek iyileşmeyi ve sahip edinmeyi beklemeye başlar.Operasyon yarası tamamen iyileşen köpek eğer geldiği yerde vatandaşlar tarafından bakıldığı biliniyorsa ivedilikle eğer bakılmıyorsa bir süre daha sahiplenmeyi bekleyerek kuduz aşısı yapılmış olarak alındığı ortama geri salınır.
 
               Kısırlaştırma operasyonu için gelen köpekleri ise bakımda sağlıklı görünen hayvanlardır. Ancak gerçekten bir sağlık sorunlarının olup olmadığı anlaşılması için ilk birkaç günü , yapılan genel muayanen ardından , merkezimizde dinlenerek geçirirler . Hastalık tesbit edilenler tedaviye, tesbit edilmeyenler ise operasyona alınırlar. Operasyon yarası sorunsuz iyileşen köpekler daha önce belirtildiği gibi kuduz aşılarıda yapılmış olarak ya yeni sahipleriyle ya da yaşam alanlarına geri bırakılmak suretiyle merkezimize yapmış oldukları yolculukları tamamlanmış olur.
 
          Avcılar Belediyesi Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon merkezi olarak en beklenen son onların iyi ve sıcak bir yuva kazanarak aramızdan ayrılmış olmalarıdır. Bu şekilde olmasa da merkezimize gelen hiçbir sokak köpeği kısırlaştırlmadan ve kuduz aşısı yapılmadan salıverilmezler. Bu sayade hem hayvan rafahı hemde ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın  refahı gözetilmiş olunur. Çünkü çevremizdeki sahipsiz hayvan sayısını kontrol altına almanın en insani yöntemi , kısırlaştırmadır. Kısırlaştır- Aşılat-Yaşat düşüncesi merkezimizce benimsenmiştir. 
 
Veteriner Hekim
 Neşe Yıldırım   

 
SOKAK KÖPEKLERİNİN MERKEZİMİZDEKİ KISA YOLCULUĞU| REHABİLİTASYON | Avcilar Belediyesi Veteriner İşleri